Wkład kominowy - okrągły czy owalny?

Wkład kominowy - okrągły czy owalny?

Wkład kominowy - okrągły czy owalny?

Pod względem kształtu wkłady kominowe dzieli się na okrągłe i owalne. Skąd to rozróżnienie? Od czego zależy wybór przekroju wkładu? Najprostsza, a zarazem najbardziej oczywista odpowiedź zakłada, że kształt wkładu kominowego dostosowuje się adekwatnie do kształtu i przekroju zastanego przewodu kominowego, w którym jest on instalowany. Nie jest to jednak odpowiedź pełna. Od czego w takim razie zależy to, czy do naszego komina wybierzemy wkład okrągły czy owalny?

Wkłady owalne stosuje się przede wszystkim w kominach o przekroju prostokątnym. Ich kształt pozwala na wypełnienie światła kanału w większym stopniu  niż byłoby to możliwe w przypadku wkładu okrągłego. W rezultacie umożliwia to bardziej efektywne odprowadzanie dymu i spalin. Wkłady kominowe owalne to także częsty wybór w przypadku starych kominów murowanych, które straciły pierwotną szczelność. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dawniej w większości murowano kominy o przekroju prostokątnym. Nie jest to oczywiście reguła i może się zdarzyć, że modernizacja starego komina będzie wymagała zastosowania wkładu okrągłego. Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie wkłady okrągłe?

Zastosowanie wkładów okrągłych

Wkłady okrągłe stosuje się przede wszystkim w przypadku przewodów kominowych o przekroju kwadratowym. Tutaj wybór również uzasadniony jest względami ergonomii i efektywności – ze względu na przekrój kanału jego lepsze wypełnienie zapewni przewód o przekroju okrągłym, niż odpowiednio mniejszy przewód o przekroju owalnym. Obecnie wkłady okrągłe są powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, w którym relatywnie częściej stosuje się przekroje kwadratowe.

Wkłady okrągłe znajdują również zastosowanie w sytuacjach, kiedy w jednym kominie o przekroju prostokątnym trzeba poprowadzić niezależne instalacje odprowadzające spaliny z pieców lub kotłów grzewczych znajdujących się w odrębnych mieszkaniach.

Dobór przekroju wkładu kominowego najlepiej każdorazowo skonsultować z ekspertem, który doradzi nam rozwiązanie o najwyższej sprawności, jednocześnie uwzględniając parametry techniczne oraz możliwości instalacyjne wkładu w zastanym przewodzie kominowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl